Patek PhilippeAquanaut Travel Time Rose Gold Watch 5164R-001
Ref: 5164R-001 | WebID: 308869–
Description
A true grail. The Patek Philippe Aquanaut Travel Time ref.5164R-001 is a rose gold beauty ready to accompany you as you explore the world. The watch features a 40.8mm case in 18K rose gold, worn on a dark brown polymer bracelet. The watch has a brown embossed dial with two pairs of hands: luminescent rose gold for the main hour and minute, and a skeletonized white hour hand plus a needle minute hand for the second time zone. The Arabic numeral hour markers are framed in rose gold and filled with luminescent coating. At 6 o’clock is the date sub-dial. Each hour hand has its own AM/PM indicator. This stunning timepiece runs on caliber 26‑330 S C FUS, a self-winding movement with 290 parts, 29 jewels, and an approximately 45-hour power reserve.
This pre-owned Patek Philippe Aquanaut Travel Time 18K Rose Gold Watch 5164R-001 is presented with papers and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5164R-001 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2021 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 40.8mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Brown |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Rubber |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds, Day/Night Indicator, Second Time Zone |
| Power Reserve | 45 |
| Caliber | 26‑330 S C FUS |











