RolexDay-Date 40 Sundust Everose Gold President Watch 228235
Ref: 228235 | WebID: 320949$46,250
–
1 in stock
Description
Neither pink nor champagne, this Day-Date’s Sundust display sits somewhere in between. It’s subtle, but distinct, perfectly complementing the warmth of Everose gold. The dial’s metallic surface is built through a galvanic process, layering silver and gold to produce a tone that shifts with changing light. The Roman numerals are constructed in applied sections and placed by hand, giving each edge definition without disrupting legibility.
Powering this Rolex ref. 228235 is Caliber 3255, featuring a Chronergy escapement for 15% higher efficiency. A President bracelet with semi-circular three-piece links rounds out the watch.
Papers and the manufacturer’s box accompany this pre-owned Rolex Day-Date 40 Sundust President 18K Everose Gold Watch 228235.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 228235 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2018 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Everose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Everose Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Sundust |
| Lug Material | 18K Everose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Everose Gold |
| Strap Color | 18K Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 70 |
| Caliber | 3255 |










