Greubel ForseyTourbillon 24 Secondes Incliné White Gold Watch –
Ref: – | WebID: 320969$285,000
–
1 in stock
Description
Crafted from 18K white gold, this 43.5mm reference centers on the GF01 manual movement. The tourbillon is set on a 25-degree incline, completing a full rotation every 24 seconds. A lateral window in the case provides an alternative viewing angle of the movement. Beating at 21,600 vph and visible through the sapphire caseback, the movement reveals hand-finished bridges and rose gold mainplates. A pull/push crown winds the dual barrels, delivering a 72-hour reserve.
Papers, a leather booklet, and a gift box accompany this pre-owned Greubel Forsey Tourbillon 24 Secondes Incliné 18K White Gold Watch.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | – |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2025 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 43.5 mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Gray |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Tourbillon, Hour, Minute, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | GF01 |










