Tag HeuerCarrera Glassbox Yellow Gold Watch WAR2140.FC8159
Ref: WAR2140.FC8159 | WebID: 320958$7,495
–
1 in stock
Description
Made from 18K 3N yellow gold, this ref. WAR2140.FC8159 presents a pale golden tone closer to vintage alloy hues than modern high-polish yellow. It is paired with a glassbox sapphire for an unobstructed dial featuring a three-hand layout with a date window at 3 o’clock.
Seen from the sapphire caseback is the automatic Caliber 7, providing a 42-hour power reserve.
Papers and the manufacturer’s box accompany this pre-owned Tag Heuer Carrera Glassbox 18K Yellow Gold Watch WAR2140.FC8159.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | WAR2140.FC8159 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 39 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Hour, Minute |
| Power Reserve | 46 |
| Caliber | 7 |











