A. Lange & SohneA. Lange & Sohne Langematik Big Date Pink Gold Watch 308.032
Ref: 308.032 | WebID: 320951$19,950
–
1 in stock
Description
Larger cases may dominate today, but this 37 mm pink gold Langematik ref. 308.032 takes a different route. The copper-rich alloy brings a warmer color that softens the coldness of the solid silver dial. And while the “Big Date” name suggests scale, the actual footprint stays compact. The display stays pared back, with a small seconds sub-dial, fine markers, and lean hands.
Beneath the dial lies Caliber L921.4, featuring a 21k gold micro-rotor and the Zero-Reset function that allows the seconds hand to snap to zero instantly when the crown is pulled.
The manufacturer’s box accompany this pre-owned A. Lange & Sohne Langematik Big Date 18K Pink Gold Watch 308.032.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 308.032 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 37 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.75 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Small Seconds, Big Date, Hour, Minute |
| Power Reserve | 46 |
| Caliber | L921.4 |










