CartierPanthère Diamond and 18K Yellow Gold Watch 8057915
Ref: 8057915 | WebID: 320955$17,950
–
1 in stock
Description
A Cartier jewelry watch that continues to reflect the glamour of its time. This ref. W69002Z2 features a 22 mm square case in 18-carat yellow gold. Its factory diamond-set bezel frames the champagne dial that holds diamond hour markers and a pair of polished sword hands. A quartz movement ensures low-maintenance operation.
Exceeding its role as a mere timekeeper, this piece is fitted with a Maillon Panthère bracelet that sits on the wrist with an easy, flexible drape.
The manufacturer’s box accompanies this pre-owned Cartier Panthère Diamond and 18K Yellow Gold Watch 8057915.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 8057915 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold, Diamond |
| Case Size | 22 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Champagne |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hour, Minute |
| Caliber | 157 |










