RolexSubmariner Serti Dial Two-Tone Watch 16613LB
Ref: 16613LB | WebID: 320959$13,200
–
1 in stock
Description
This Submariner Date “Serti” marks a crossover point, carrying tool watch DNA shaped by a jeweler’s hand. Rolex builds the 40mm case, lugs, and bracelet’s outer links in steel, then renders the knurled bezel, crown, and center links in 18K yellow gold. A blue aluminum bezel insert frames the silver sunburst dial, which hosts eight diamond hour markers and 3 baguette sapphires for 6, 9, and 12 o’clock.
This reference has a screw-down crown that enables the 300-meter water resistance. The automatic Caliber 3135 powers the watch, offering 48 hours of power reserve.
The manufacturer’s box accompanies this pre-owned Rolex Submariner Serti Dial Two Tone Watch 16613LB.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 16613LB |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold, Aluminum |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Gray |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 3135 |










