RolexDaytona Silver Dial Two-Tone Watch 116523-0041
Ref: 116523-0041 | WebID: 320963$20,450
–
1 in stock
Description
A muted metallic take on the Daytona, for those who avoid black-and-white conventions. The Rolex ref. 116523-004 combines 904L steel with 18K yellow gold to create a resilient, two-tone housing. This 40mm watch with a 100-meter depth rating houses Caliber 4130, one of the most reliable chronographs ever produced.
A metallic gray sunray dial carries a trio of gold-rimmed registers, and applied gold markers with luminous fill.
Papers and a gift box accompany this pre-owned Rolex Cosmograph Daytona Gray Dial Two Tone Watch 116523-0041.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 116523-0041 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2003 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 4130 |











