Patek PhilippeGolden Ellipse Diamond Bezel Yellow Gold Watch 3748/097
Ref: 3748/097 | WebID: 320964$36,950
–
1 in stock
Description
Designed around the golden ratio, Patek Philippe’s Golden Ellipse presents a picture of visual harmony. The case, neither round nor rectangular, takes on an elongated oval where length and width align to 1:1.618. A diamond-set bezel traces the perimeter, framing the deep blue dial that carries diamond hour markers and a pair of gold hands.
The 27 mm by 32 mm yellow gold case houses Caliber 215, a manually-wound movement operating with a 44-hour power reserve. An integrated mesh bracelet maintains the watch’s flat profile.
Papers and a gift box accompany this pre-owned Patek Philippe Golden Ellipse Diamond Bezel 18K Yellow Gold Watch 3748/097.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 3748/097 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Year | 1992 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold, Diamond |
| Case Size | 27 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Blue |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Hour, Minute |
| Power Reserve | 44 |
| Caliber | 215 |










