CartierBallon Bleu de Rose Gold Watch W69002Z2
Ref: W69002Z2 | WebID: 320953$12,000
–
1 in stock
Description
The small model Cartier Ballon Bleu W69002Z2 takes the round case in a different direction, quite literally. The 28mm case in 18K rose gold integrates the crown into a protective arc, compressing the profile and giving the watch its unique silhouette.
A silvered guilloché dial carries the maison’s signature Roman numerals, with the 3 o’clock mark drawn inward to accommodate the crown position. Blued sword hands stand out clearly against the dial. The watch is powered by the reliable Caliber 057 Swiss quartz movement.
A gift box accompanies this pre-owned Cartier Ballon Bleu de Cartier 18K Rose Gold Watch W69002Z2.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | W69002Z2 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 28 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Rose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hour, Minute |
| Caliber | 057 |









