Patek PhilippeCalatrava Travel Time Watch 5134G-001
Ref: 5134G-001 | WebID: 305482–
Description
Patek Philippe’s ref. 5134G-001 is a traveler’s watch in elegant white gold, fitted with a dressy black leather strap and a clean silver dial. The watch’s solid three-body case measures 37mm wide and 10mm thick. It is outfitted with a smooth bezel, downturned lugs, and a screwed-down sapphire crystal case back. The watch’s silver dial has applied white gold Arabic numeral hour markers and blackened dauphine hands. At 6 o’clock is a constant seconds sub-dial, while at 12 o’clock is a 24-hour second time zone sub-dial. The Calatrava Travel Time ref.5134G-001 is equipped with the manual winding caliber 215 PS FUS movement constructed with 18 jewels and a 44-hour power reserve.
Papers and a gift box accompany this pre-owned Patek Philippe Calatrava Travel Time 18K White Gold Watch 5134G-001.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5134G-001 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.75 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Hours, Minutes, Small Seconds, Second Time Zone |
| Power Reserve | 44 |
| Caliber | 215 PS FUS |












