RolexDay-Date 40 Slate Ombré Roman Dial Everose Gold President Watch 228235-0055
Ref: 228235-0055 | WebID: 320968$68,950
–
1 in stock
Description
This 40mm Day-Date ref. 228235 redirects the ombré aesthetic away from gem-set traditions toward a more geometric layout. Its slate gradient dial darkens toward the outer track, framing the applied solid gold Roman numerals. Each hour marker is positioned by hand to ensure alignment.
The watch runs on Caliber 3255 movement, providing high-efficiency power through the Chronergy escapement. Power reserve is 70 hours.
Papers and the manufacturer’s box accompany this Rolex Day-Date 40 Ombré Roman Dial 18K Everose Gold Watch 228235-0055.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 228235-0055 |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2026 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Everose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Everose Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Slate |
| Lug Material | 18K Everose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Everose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 70 |
| Caliber | 3255 |










