CartierBaignoire Mini Model Rose Gold Watch WGBA0047
Ref: WGBA0047 | WebID: 321747$15,995
–
1 in stock
Description
The Cartier Baignoire Mini WGBA0047 blurs the line between fine jewelry and functional watchmaking. Its rigid 18k rose gold bangle construction replaces the typical bracelet with a sculptural form that sits close to the wrist. The elegantly contoured ellipse case, measuring 24.6mm by 18.7mm, frames a silvered dial punctuated by blued-steel hands and black Roman numerals. The sapphire cabochon on the beaded crown further reinforces this piece’s Cartier identity. Ensuring precise timekeeping with minimal upkeep is a quartz movement.
In pre-owned condition, this Cartier Baignoire 18K Rose Gold Ladies Watch WGBA0047 comes complete with papers and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | WGBA0047 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Year | 2024 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 24.6 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Rose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Integrated to Bracelet |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hour, Minute |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $14,395.50 and $17,594.50.











