CartierRonde Vendôme Black Dial Two-Tone Watch 8191
Ref: 8191 | WebID: 320931$3,500
–
1 in stock
Description
Easy to miss at a glance, but instantly familiar to those who know Cartier well. The ref. 8191 features a round stainless steel case, framed by an 18K yellow gold bezel and paired with a steel bracelet set with yellow gold screws. A quartz movement inside ensures consistent, low-maintenance operation.
Rather than a dense black, the dial reveals subtle vertical brushing that gives it a gentle texture. A pair of slim sword hands move across it, accompanied only by discreet CARTIER and SWISS MADE text.
This pre-owned Cartier Ronde Vendôme Black Dial Two-Tone Watch 8191 comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 8191 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Unisex |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 33 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Black |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hour, Minute |
| Caliber | 81 |









