TudorPrince Date-Day Two-Tone Watch 76213
Ref: 76213 | WebID: 320529–
Description
The Tudor Prince Date Day 18K Yellow Gold and Stainless Steel Watch, reference number 76213, exudes timeless luxury.
This breathtaking timepiece features a 36mm Stainless Steel case, a fluted 18K Yellow Gold bezel, and a bracelet crafted from a combination of the two materials. The striking gold dial includes gold toned hands, Arabic numeral hour markers, a date display at the 3-o-clock position, and a day display at the 12-o-clock position. It’s powered by an automatic 2834-2 movement with approximately 38 hours of power reserve and is water resistant up to 100 meters.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes the manufacturer’s box and papers.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 76213 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2021 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Gold |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | Gold, Silver |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 38 |
| Caliber | 2834-2 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $2,700.00 and $3,300.00.
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











