RolexGMT-Master II Watch 126713GRNR-0001
Ref: 126713GRNR-0001 | WebID: 306137–
Description
It’s easy to fall for this watch. The Rolex GMT-Master II ref.126713GRNR-0001 boasts an irresistible two-toned elegance and unparalleled versatility. It can look classy or sporty and it makes a dependable travel companion. The 40mm-wide case is fashioned from Oystersteel, fitted with an 18K yellow gold bezel with a black Cerachrom insert dressed with yellow gold-toned 24-hour graduations. On its glossy black lacquer dial are polished 18K yellow gold hands and hour markers filled with blue-emitting Chromalight. The Rolex in-house caliber 3285 Superlative Chronometer movement powers this watch. A comfortable five-link Jubilee bracelet with 18K yellow gold center links and Oystersteel outer links polish this watch’s good looks.
This pre-owned Rolex GMT-Master II Black Dial Two-Tone Watch 126713GRNR-0001 is accompanied by papers and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 126713GRNR-0001 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2023 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold, Ceramic |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Black |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | Stainless Steel & Yellow Gold Toned |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds, GMT |
| Power Reserve | 70 |
| Caliber | 3285 |











