Patek PhilippeNautilus Moon Phase Rose Gold Watch 5712/1R-001
Ref: 5712/1R-001 | WebID: 321165$259,950
–
1 in stock
Description
The Patek Philippe Nautilus ref. 5712/1R-001 layers multiple complications across the dial without sacrificing clarity. Despite the power reserve, moonphase, date, and small seconds layout, the dial remains surprisingly open and easy to follow at a glance. Its gradient brown surface darkens toward the outer edge, while the horizontal embossing breaks up the display and gives the rose gold case and bracelet a warmer, richer tone overall. Inside the 40mm wide and 8.52mm thin rose gold case is the ultra-thin self-winding Caliber 240 PS IRM C LU visible through the sapphire caseback.
Papers and a leather travel watch case accompany this pre-owned Patek Philippe Nautilus Moon Phase 18K Rose Gold Watch 5712/1R-001.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5712/1R-001 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2023 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Brown |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Rose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.75 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Small Seconds, Hour, Minute, Moon Phase, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 240 PS IRM C LU |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $233,955.00 and $285,945.00.











