Patek PhilippeGrand Complications Celestial Sky Moon White Gold Watch 5102g-001
Ref: 5102g-001 | WebID: 321657$198,950
–
1 in stock
Description
For those who consider watchmaking a pure art form, the Patek Philippe Celestial ref. 5102G-001 represents the absolute pinnacle of the craft. It is a masterpiece that rewards its wearer every single moment it sits on the wrist.
Three stacked sapphire crystal discs move at different speeds across the dial to form a dynamic map of the Northern Hemisphere’s night sky. This complex arrangement allows the wearer to track not just the time but also the changing phases of the moon, the movement of the stars, and the shifting night sky with remarkable precision. The polished 41mm 18K white gold case features debossed Calatrava crosses along the mid-case and a sapphire back that reveals the automatic caliber 240 LU CL.
This is a pre-owned Patek Philippe Grand Complications Celestial Sky Moon 18K White Gold Watch 5102g-001. It is accompanied by the manufacturer’s box and papers.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5102g-001 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2004 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 43 mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Blue |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Hour, Minute, Moon Phase |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 240 LU CL |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $179,055.00 and $218,845.00.










