CartierPrivé Tank à Guichets Rose Gold Watch WGTA0235
Ref: WGTA0235 | WebID: 321336$132,950
–
1 in stock
Description
Produced only in scattered runs across different eras, Cartier’s Tank à Guichets from the Privé Collection remains one of the Maison’s most unusual and infrequently seen designs. The Tank à Guichets strips away traditional handsets and presents the time through jumping hour and dragging minute apertures. The rose gold case features a vertical brushed finish, interrupted by polished bevels and the crown positioned at 12 o’clock. Inside lies the manually wound Caliber 755 MC, which drives the unique time display through a jumping hour complication and trailing minutes mechanism.
Papers, a loupe, and the manufacturer’s presentation box accompany this unworn Cartier Privé Tank à Guichets Rose Gold Watch WGTA0235.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | WGTA0235 |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Unisex |
| Year | 2026 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 24.8 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Solid |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Minutes, Jumping Hour |
| Power Reserve | 40 |
| Caliber | 9755 M |










