RolexLady-Datejust White Dial Two-Tone Jubilee Watch 69173
Ref: 69173 | WebID: 321057$4,450
–
1 in stock
Description
For women who require a watch that adapts without adjustment. The versatile Rolex Lady-Datejust ref. 69173 keeps its proportions tight at 26mm, allowing it to sit close and unobtrusive across different settings.
The white dial pairs applied gold markers with Roman numerals, with a date at three beneath the Cyclops lens. It is driven by the self-winding Caliber 2135, operating at 28,800 vibrations per hour and delivering full-scale chronometric stability in a compact format.
This pre-owned Rolex Lady-Datejust White Dial Two Tone Watch 69173 comes with the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 69173 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 26 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Hour, Minute |
| Power Reserve | 42 |
| Caliber | 2135 |










