Patek PhilippeMoonphase Power Reserve White Gold Watch 5015
Ref: 5015 | WebID: 203326–
Description
This model is all about refinement. The Patek Philippe “Age of Moon” White Gold Watch 5015 features a 35mm case in 18K white gold complemented by a hobnail bezel and a porcelain white dial. On its face are Arabic numeral hour markers, black spade leaf hands, fan-shaped power reserve indication between 10 and 11 o’clock, subseconds at 4, and a precise moon phase complication that indicates the phases and the ages of the moon. Inside this timepiece is caliber 240 PS with 29 jewels and 22k micro-rotor. The movement display is concealed by an Officer’s Style caseback. This watch is fitted with a black leather strap with 18K white gold tang buckle.
The Patek Philippe Watch 5015 is offered in pre-owned condition inclusive of a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5015 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | Patek Philippe |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 35mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Age of Moon, Hour, Minute, Moon Phase, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 240 PS |










