Audemars PiguetRoyal Oak Offshore Diamond White Gold Watch 26067BC.ZZ.D002CR.01
Ref: 26067BC.ZZ.D002CR.01 | WebID: 321286$67,995
–
1 in stock
Description
A Royal Oak of remarkable brilliance. This model is lavishly decorated with Top Wesselton IF Quality diamonds. The polished 18K white gold case alone is set with 341 round diamonds. The iconic bezel of this Royal Oak Offshore has its octagonal frame traced with more diamonds, in a series of five stones alternating with the hexagonal bolts. The dial with three chronograph registers and a round date window is pave-set with petite round diamonds. Ensuring legibility in low light conditions are the hands with luminous fill. The watch is powered by caliber 2326/2840 automatic movement with 38 hours of power reserve.
Offered in pre-owned condition, this Audemars Piguet Royal Oak Offshore 18K White Gold Diamond Watch 26067BC.ZZ.D002CR.01 comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 26067BC.ZZ.D002CR.01 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold, Diamond |
| Case Size | 42 mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Diamond Pave |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph, Date, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 38 |
| Caliber | 2326/2840 |










