Patek PhilippeComplications Annual Calendar Chronograph Watch 5905R
Ref: 5905R | WebID: 311227–
Description
One look at this Annual Calendar Chronograph ref.5905R and you’ll immediately see Patek Philip’s commitment to excellence. A beguiling timepiece, this rose gold watch presents a stunning dark brown dial with a sophisticated gradient pattern. The brown tone starts rich in the middle and gradually darkens to almost black towards the outer perimeter. The face of the watch is detailed with well-defined sectors, applied baton hour markers, luminescent hands, a trio of windows for the day, date, and month, a chronograph sub-counter, and white inscriptions. Powering this 42mm watch is the efficient and advanced caliber CH 28-520 QA 24H beating at 28,800 vph, with up to 55 hours of power reserve.
This is a pre-owned Patek Philippe Annual Calendar Chronograph 18K Rose Gold Watch 5905R. It is accompanied by papers, a pin pusher, and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5905R |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2022 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Brown |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph, Date, Day, Hours, Minutes, Seconds, Annual Calendar, Month |
| Power Reserve | 55 |
| Caliber | CH 28-520 QA 24H |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











