RolexSky-Dweller White Dial Steel Jubilee Watch 336934
Ref: 336934 | WebID: 320521$23,750
–
1 in stock
Description
The Rolex Sky-Dweller Watch, reference number 336934, is a classic luxury timepiece with unexpected design elements.
This timepiece’s 42mm case, fluted bezel, and bracelet are crafted from the luxury brand’s iconic Oystersteel. Along with silver-toned hour and minute hands, the white dial includes a fixed inverted red triangle to indicate a chosen reference time on the off-center 24-hour disc. Another striking characteristic is the deep red rectangle in one of the 12 windows around the dial, which indicates the current month. It’s powered by an automatic Rolex calibre 9002 movement with approximately 72 hours of power reserve time and is water resistant up to 100 meters.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes the manufacturer’s box and papers.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 336934 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 42 mm |
| Case Material | Oystersteel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Oystersteel |
| Strap Color | Silver |
| Clasp Type | Clasp |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds, Month, Second Time Zone |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 9002 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $21,375.00 and $26,125.00.
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











