RolexLady-Datejust Champagne Dial Two-Tone Jubilee Watch 69173
Ref: 69173 | WebID: 321352$5,850
–
1 in stock
Description
At a glance, the Lady-Datejust ref. 69173 is easy to dismiss as a jewelry piece. The movement says otherwise. Beneath the champagne dial, fluted yellow gold bezel, and Jubilee bracelet sits one of Rolex’s most respected compact movements. Inside its 26mm steel case is Caliber 2135, which once achieved the highest first-pass accuracy rate recorded by the COSC during its production era. Beating at 28,800 vibrations per hour, the movement delivers full-sized Rolex chronometer performance, backed by a power reserve of approximately 42 hours.
Papers and the manufacturer’s box accompany this pre-owned Rolex Datejust Champagne Dial Steel and 18K Yellow Gold Watch 69173.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 69173 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Year | 1995 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 26 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Champagne |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Minutes, Seconds, Chronometer, Hour |
| Power Reserve | 42 |
| Caliber | 2135 |











