RolexDatejust 36 White Roman Dial Two-Tone Jubilee Watch 16013
Ref: 16013 | WebID: 321353$6,850
–
1 in stock
Description
This Rolex Datejust ref. 16013 comes with papers dated to 1987, placing it near the height of Rolex’s two-tone era. Offering warmth, age, and personality, this example pairs the fluted yellow gold bezel and Jubilee bracelet with a white Roman dial. The restrained display within the two-tone format from becoming too visually heavy. An acrylic crystal further separates the piece from modern Datejust generations. Inside is Caliber 3035, with date functionality and approximately 42 hours of reserve.
Papers and a gift box accompany this pre-owned Rolex Datejust 36 White Roman Dial Two Tone Watch 16013.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 16013 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 1987 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 42 |
| Caliber | 3035 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $6,165.00 and $7,535.00.











