RolexDatejust 36 Champagne Dial Two Tone Jubilee Watch 16233
Ref: 16233 | WebID: 320427$7,850
–
1 in stock
Description
Few configurations have endured for decades quite like the two-tone Datejust 36 ref. 16233. Steel and yellow gold meet across the case, fluted bezel, and Jubilee bracelet. The champagne dial with diamond hour markers extends the opulence, aligning seamlessly with the gold elements. At 36mm, it has a balanced presence on the wrist, neither oversized nor understated.
Powering this model is caliber 3135 self-winding movement with approximately 48 hours of power reserve.
This pre-owned Rolex Datejust 36 Champagne Dial Two Tone Jubilee Watch 16233 is accompanied by a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 16233 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | X Serial |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Champagne |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Silver |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Minutes, Seconds, Chronometer, Hour |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 3135 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $7,065.00 and $8,635.00.
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










