Patek PhilippeGolden Ellipse 18K Yellow Gold Watch 3838
Ref: | WebID: 307373–
Description
Presenting, this rare and attractive lug-less Patek Philippe Golden Ellipse. Fully clad in 18K yellow gold, this vintage quartz Patek ref. 3838 features an elliptical case fitted with a textured mesh bracelet. The two-toned dial bears a textured yellow gold center framed by a light gray chapter ring with black Roman numerals and gold dot minute markers. Slender hour and minute hands tell the time.
This pre-owned Patek Philippe Golden Ellipse 18K Yellow Gold Watch 3838 comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Gold |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | Gold |
| Clasp Type | Integrated to Bracelet |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hours, Minutes |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $20,655.00 and $25,245.00.










