RolexDatejust 36 Boiler Gauge Dial Two-Tone Jubilee Watch 16013 16233
Ref: 16233 | WebID: 317252$6,800
–
1 in stock
Description
A seldom-seen Datejust model, the vintage Rolex ref. 16013 is a covetable piece known for its Boiler Gauge dial in white enamel. It has a distinct inner railway minute track and applied Breguet-style Arabic numerals, resembling a vintage pressure gauge. As a five-digit reference produced between the late 1970s and late 1980s, it retains the compact 36mm case proportion and is driven by the reliable Caliber 3035 automatic movement. The bezel, crown, and inner links of the bracelet are rendered in 18K yellow gold, while the case lugs, and bracelet’s outer links are in stainless steel.
Offered pre-owned, this Rolex Datejust Boiler Gauge Dial Two Tone Watch 16013 comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 16233 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 3135 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $6,120.00 and $7,480.00.










