Vacheron ConstantinOverseas Pink Gold Watch 4520v/210r-B705
Ref: 4520v/210r-B705 | WebID: 321344$62,500
–
1 in stock
Description
The Overseas ref. 4520v/210r-B705 is a full pink-gold sports piece from one of the Holy Trinity maisons that still keeps daily practicality at the center of its design. Its 41mm case frames a sunburst blue dial with applied 18K gold hour markers and hands with blue SuperLumiNova. The date display is positioned cleanly at three. The automatic Caliber 5100 runs beneath a sapphire caseback with a 22k gold rotor engraved with a compass rose motif. The watch’s quick-change system allows easy switching between a rose gold bracelet, leather, and rubber straps, depending on the setting or pace.
Papers, extra straps, and the manufacturer’s presentation box accompany this pre-owned Vacheron Constantin Overseas Pink Gold Watch 4520v/210r-B705.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 4520v/210r-B705 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2024 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 41 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Blue |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Rose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Minutes, Seconds, Hour |
| Power Reserve | 60 |
| Caliber | 5100 |











