RolexGMT-Master II Diamond and Ruby Champagne Serti Dial Yellow Gold Jubilee Watch 16718
Ref: 16718 | WebID: 320541–
Description
The Rolex GMT-Master II 18K Yellow Gold Watch, reference number 16718, is a classic design elevated by sparkling Diamond and inset Ruby hour markers.
This sophisticated timepiece comes to life thanks to a 40mm case and bracelet crafted from 18K Yellow Gold. An attractive aluminum bezel insert adds a stylish pop of color to this luxury piece. On the champagne serti dial, you’ll find luminous gold toned hands, gemstone index markers, a GMT arrow hand, and a date dial located at the 3-o-clock position. It’s powered by an automatic Rolex calibre 1575 movement with 50 hours of reserve time.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes the manufacturer’s box and papers.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 16718 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 1998 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold, Aluminum |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Champagne |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.75 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds, GMT |
| Power Reserve | 50 |
| Caliber | 3185 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $44,995.50 and $54,994.50.
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











