RolexDay-Date Champagne Diamond Dial Yellow Gold President Watch 18038
Ref: 18038 | WebID: 321748$19,495
–
1 in stock
Description
A vintage classic that still knows how to hold a room. The full gold ref. 18038 is pure presence, skipping the subtle approach for an unapologetic use of heavy 18K yellow gold. Its 36mm case frames a champagne dial punctuated by ten factory-set diamonds. A date window at 3 is paired with a 12 o’clock day aperture, which spells the day of the week in full. Timekeeping is entrusted to the self-winding Calibre 3055, which integrates a single quickset date mechanism and delivers a 48-hour power reserve.
In pre-owned condition, this Rolex Day-Date Champagne Diamond Dial 18K Yellow Gold President Watch 18038 comes with the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 18038 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Champagne |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 3055 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $17,545.50 and $21,444.50.











