RolexDatejust 41 White Dial Two-Tone Jubilee Watch 126333
Ref: 126333 | WebID: 321385$16,950
–
1 in stock
Description
With a staying power that rarely falls out of favor, the two-toned Datejust 41 ref. 126333 continues one of Rolex’s longest-running configurations. It carries the signature fluted bezel, Jubilee bracelet, and Oystersteel case paired here with a silver dial. Applied yellow gold baton markers keep the display clean and highly legible. The 41mm case houses the Caliber 3235, which brings a 70-hour reserve and Rolex’s Chronergy escapement for greater efficiency in daily use.
Papers and the manufacturer’s box accompany this pre-owned Rolex Datejust 41 White Dial Two Tone Watch 126333.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 126333 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2023 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 41 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.75 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 70 |
| Caliber | 3235 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $15,255.00 and $18,645.00.











