RolexCellini 18K Yellow Gold Watch 4129
Ref: 4129 | WebID: 320437–
Description
A Cellini reference like this offers a different entry point into the Rolex brand. It is less about sport and more about form and restraint. The ref. 4129 features a rounded, cushion-style case in 18K yellow gold housing a white dial accented with Roman numeral hour markers and a pair of polished hands. Within the compact 25mm case is the manual-wind caliber 1602, which provides mechanical energy for the time-only display.
This pre-owned Rolex Cellini 18K Yellow Gold Watch 4129 comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 4129 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 25 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Hour, Minute |
| Power Reserve | 40 |
| Caliber | 1602 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $3,555.00 and $4,345.00.
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










