Roger DubuisToo Much Rose Gold Diamond Ladies Watch
Ref: | WebID: 204280–
Description
A sophisticated timepiece for ladies who believe that a girl can’t have too much sparkle. This Roger Dubuis Too Much Rose Gold Diamond Ladies Watch was introduced in a limited edition series of only 28 units. It features an 18K rose gold polished and brushed rectangular case paired with a Mother of Pearl dial. It features triple lugs, blued steel spade hands, applied rose gold quarter Arabic numerals, and diamond-set track. The watch also has a solid caseback secured by eight screws. This timepiece with hour and minute functions comes fitted with a pale pink leather strap with an 18K rose gold buckle.
This is a pre-owned Roger Dubuis Too Much Rose Gold Diamond Limited Edition Ladies Watch presented in a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Signatures | Roger Dubuis |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 22mm x 30mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Mother of Pearl |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Pink |
| Clasp Type | Tang |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hour, Minute |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










