Jacob & CoJacob & Co. Brilliant Flying Tourbillon Peru Mountains IV Rose Gold Piece Unique Watch BT546.40.AA.UA.A
Ref: BT546.40.AA.UA.A | WebID: 321408$850,000
–
1 in stock
Description
At its most lavish, Jacob & Co. builds watches like the piece unique Brilliant Flying Tourbillon ref. BT546.40.AA.UC.A, where hundreds of baguette-cut multicolored sapphires disappear into an intricate invisible-setting arrangement across the entire rose gold exterior. The high-jewelry treatment continues onto the reverse side, where the sapphire caseback reveals bridges from the hand-wound Caliber JCBM01 fully pavé-set with 338 brilliant-cut white diamonds.
Beneath the gemstones is a movement built for more than display alone, delivering a substantial 100-hour power reserve while driving the hours, minutes, and flying tourbillon across four full days of operation. A stark white alligator leather strap completes this piece-unique creation.
Papers and the manufacturer’s box accompany this unworn Jacob & Co. Brilliant Flying Tourbillon Peru Mountains IV Rose Gold Watch BT546.40.AA.UA.A.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | BT546.40.AA.UA.A |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Unisex |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Case Size | 47 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Multi Color |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | White |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Flying Tourbillon, Hour, Minute |
| Power Reserve | 100 |
| Caliber | JCBM01 |










