BreguetClassique Complications Tourbillon Chronograph Yellow Gold Watch 3577ba/15/9v6
Ref: 3577ba/15/9v6 | WebID: 320934$43,950
–
1 in stock
Description
Tourbillon meets chronograph, within a traditional Breguet framework. This ref. 3577BA/15/9V6 features an uncommon pairing, integrating a timing complication with a regulating device. Its beautifully hand-engraved silver dial boasts a complex finish of Clous de Paris and basketweave. The tourbillon sits regally at 12 o’clock, while the chronograph sub-dials are positioned at 3 and 6.
Beneath the dial, the 554.4 caliber maintains 50 hours of reserve. The 38.2 mm yellow gold case is paired with a brown leather strap.
Papers, a leather booklet, and a gift box accompany this pre-owned Breguet Classique Complications Tourbillon Chronograph 18K Yellow Gold Watch 3577ba/15/9v6.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 3577ba/15/9v6 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 38.2 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Chronograph, Seconds, Tourbillon, Hour, Minute |
| Power Reserve | 50 |
| Caliber | 554.2 T |










