RolexLand-Dweller 40 Everose Gold Flat Jubilee Watch 127335
Ref: 127335 | WebID: 321343$61,995
–
1 in stock
Description
The Land-Dweller ref. 127335 marks one of Rolex’s clearest departures in decades. Everything about it points forward, from the higher beat rate to the more modern take on the case and face. Rolex even opens the watch up through a sapphire caseback. Up front, the fluted bezel slopes and frames a white honeycomb dial. The integrated Everose Jubilee bracelet keeps the watch’s profile compact on the wrist despite the 40mm case. Driving this reference is the new Caliber 7135, running at 5Hz with the Dynapulse escapement and a 66-hour reserve.
Papers and the manufacturer’s box accompany this pre-owned Rolex Land-Dweller White Honeycomb Dial Jubilee 18K Everose Gold Watch 127335.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 127335 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2026 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Everose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Everose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | White |
| Lug Material | 18K Everose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Everose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Hour, Minute |
| Power Reserve | 66 |
| Caliber | 7135 |










