RolexDaytona Diamond and Sapphire Bezel White Gold Watch 116599
Ref: 116599 | WebID: 320542$119,950
–
1 in stock
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 18K White Gold Watch, reference number 116599, exudes obvious luxury thanks to its stunning array of sparkling gemstones.
This piece’s 40mm 18K White Gold Diamond-set case and a Diamond-set bezel surrounding a pave Diamond dial. A blue alligator strap beautifully complements the bezels blue Sapphire accents, which add extra opulence to the overall design. On the Diamond dial, you’ll find silver toned hands, Roman numeral hour markers, and a trio of chronograph subdials. It’s powered by an automatic Rolex Calibre 4130 movement with 72 hours of reserve time and is water resistant up to 100 meters.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes the manufacturer’s box and service card.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 116599 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Diamond |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Alligator |
| Strap Color | Blue |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 4130 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $107,955.00 and $131,945.00.
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











