RolexDay-Date Green Dial Yellow Gold President Watch 118238
Ref: 118238 | WebID: 321453$35,795
–
1 in stock
Description
Combining solid yellow gold with a vivid green dial, the Rolex ref. 118238 gives the Day-Date a stronger visual punch than most traditional calendar watches. The glossy lacquer dial changes in tone, moving between rich emerald and darker olive dependin gon the light. Luminous baton markers and hands sharpen the look of the fluted bezel.
The 36mm case and President bracelet, crafted entirely in 18K yellow gold, give the watch the unmistakable heft associated with the Day-Date line. Timekeeping comes from the automatic Caliber 3155 with double quick-set functionality, allowing the day and date displays to adjust independently without cycling the hands through full rotations.
In pre-owned condition, this Rolex Day-Date Green Dial 18K Yellow Gold Watch 118238 comes with the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 118238 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Green |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Seconds, Chronometer, Hour, Minute |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 3155 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $32,215.50 and $39,374.50.











