Richard MilleWhite Gold Watch RM023
Ref: RM023 | WebID: 320850$99,850
–
1 in stock
Description
Racing cues, translated into precious metal. The RM023 has the tonneau case and exposed screws associated with Richard Mille’s motorsport direction, but renders it in 18K white gold. A rubber strap secures it firmly on the wrist, highlighting its track-driven design. The skeletonized dial remains open and technical, with a large date at 7 o’clock and a clear time display set against visible bridges.
A gift box and a watch travel case accompany this pre-owned Richard Mille RM023 18K White Gold Watch RM023.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | RM023 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 45 mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Skeleton |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Rubber |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Seconds, Hour, Minute |
| Power Reserve | 55 |
| Caliber | RM023 |











