PiagetDancer Ladies Watch
Ref: | WebID: 201352–
Free Global Shipping
Free Returns
Authenticity Guarantee
Two Year Warranty
Description
Pre-Owned
The Piaget Dancer Ladies Watch is a captivating timepiece that exudes luxury.
Adorned with glittering inset diamonds, this stylish timepiece begins with a 23mm case, bracelet, and bezel crafted from 18K Yellow Gold. On the captivating Mother of Pearl dial, you’ll find a central circle adorned with round-cut diamonds, simple gold-toned hands, and diamond hour markers. It’s powered by a Quartz movement and is truly stunning to behold.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Signatures | Piaget |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 31mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Mother of Pearl |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Strap Color | Gold |
| Clasp Type | Integrated to Bracelet |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hour, Minute |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










