PiagetPolo Watch GOA36023
Ref: GOA36023 | WebID: 200293–
Description
The Piaget Polo Watch, reference number GOA36023, is a timeless accessory that is as opulent as it is sophisticated.
A 40mm case and bracelet crafted from lustrous 18K Yellow Gold provide the perfect backdrop for the dynamic fixed bezel, which pairs 18K Yellow Gold with glittering round-cut diamonds. On this watch’s white dial, you’ll find gold-toned hands, Arabic numerals, and a date dial located at the 6-o-clock position. This impeccable piece is powered by a Piaget Calibre 504P movement with 42 hours of power reserve.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes the manufacturer’s box and papers.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | GOA36023 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | Piaget |
| Year | 2014 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Strap Color | Gold |
| Clasp Type | Clasp |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hour, Minute, Second |
| Power Reserve | 42 |
| Caliber | Piaget Calibre 504P |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











