PiagetPolo 25th Anniversary Diamond Watch G0A29018
Ref: G0A29018 | WebID: 300160–
Description
Clad entirely in 18K white gold and embellished elegantly with diamonds, this Piaget Polo ref.G0A29018 will make a shining statement on the wrist. The 38mm case is glamorously paired with diamond-paved dial and diamond-studded bezel. Both the bezel and dial display a horizontal pattern. Rounding out the luxurious profile of this timepiece are diamond accents on the bracelet. This time-only watch is powered by automatic movement. Although released as a men’s watch, this timepiece will also fit nicely on female wrists.
Offered in pre-owned condition, this Piaget Polo 25th Anniversary Diamond Automatic Watch G0A29018 comes with the manufacturer’s box and papers.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | G0A29018 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Unisex |
| Signatures | Piaget |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | Diamond |
| Case Size | 38mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Diamond |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K White Gold |
| Strap Color | Silver |
| Clasp Type | Hidden |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Hour, Minute |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










