H. Moser& Cie. Endeavour Perpetual Calendar Rose Gold Watch 1341-0103
Ref: 1341-0103 | WebID: 321737$26,950
–
1 in stock
Description
Tailored for collectors who appreciate ingenious simplicity, this rose gold timepiece conceals high mechanical complexity beneath a remarkably clear presentation. The Endeavour Perpetual Calendar ref. Endeavour Perpetual Calendar presents a silver display with a subtle sunburst finish, punctuated by solid rose gold leaf hands and matching stick indices. A tiny central arrow indicator utilizes the twelve hour markings to track months, while a rapid flash-date window at 3 o’clock allows bidirectional adjustment without restriction. Fluid curves and vertical satin-finished flanks define the 18K rose gold casing, which pairs beautifully with a green leather strap. Inside is caliber HMC 341 that matches the uncluttered display through thoughtful movement construction.
In pre-owned condition, this H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar 18K Rose Gold Watch 1341-0103 comes with the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 1341-0103 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2015 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 40.8 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Green |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Date, Small Seconds, Hour, Leap Year Indicator, Minute, Month, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 7 |
| Caliber | HMC 341 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $24,255.00 and $29,645.00.











