Ferdinand BerthoudChronomètre Green Dial Yellow Gold Limited Edition Watch FB 2T
Ref: FB 2T | WebID: 321744$395,000
–
1 in stock
Description
Off-the-rack works, but some horological moments call for a fully personal signature. This particular Ferdinand Berthoud Chronomètre FB 2T features a caseback bearing a “Final Edition” engraving. This marks a rare series allowing collectors to build an individual timepiece by choosing the case metal, dial hue, face finish, and leather strap from scratch. This customized example features a textured green dial paired with a matching green leather strap. The 44mm yellow gold case houses the manual-winding Caliber FB-T.FC-2, visible through the transparent caseback. Regulating the hand-wound movement is a fusee-and-chain system composed of 792 individual links, ensuring a consistent delivery of torque over a 53-hour reserve. At its base, a low-frequency tourbillon turns at a measured pace, directly driving the long central seconds hand as it tracks the dial.
In unworn condition, this Ferdinand Berthoud Chronomètre Green Dial 18K Yellow Gold Limited Edition Watch FB 2T comes complete with papers, and the manufacturer’s presentation box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | FB 2T |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2025 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 44 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Green |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Green |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.75 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Seconds, Tourbillon, Hour, Minute, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 53 |
| Caliber | FB-T.FC-2 |
Similar Watches In This Price Range
Showing watches currently priced between $355,500.00 and $434,500.00.











