All Watch Brands
Featured Watch Brands
Featured Collections
Popular Categories
Popular Functions
Featured Collections
Popular Categories
Shop by Gender
Dial Colors
Material Type
- Patek Philippe Grand Complications Perpetual Calendar Chronograph Blue Dial White Gold Watch 5270G-014 $147,950 Take a Look
Sell or Trade Your Luxury Watch
No Fees
Highest Payout
100% Secure
-
Contact Us
Your Cart
User Login
RolexSky-Dweller Watch 326933
Ref: 326933 | WebID: 306605–
Description
The Sky-Dweller, released in 2012, is arguably Rolex’s finest horological achievement. Its revolutionary annual calendar mechanism displays the month by highlighting the corresponding hour (June = 6 o’clock etc.) and is set with the aide of the Ring Command Bezel. With a modern style, a showy yet classy look, and an intuitive dual time-zone function, a world traveler would choose well with a Sky-Dweller. This particular reference, 326933, stands out with its two-tone bracelet and versatile good looks. It has an Oystersteel case measuring 42mm wide by 14.1mm thick. The fluted bezel is 18K yellow gold. The bracelet also has its central links in yellow gold, sandwiched between steel outer links. The watch’s white dial features a neat and easy-to-read display of date, month, local time, and second time zone. This timepiece is powered by the caliber 9001 automatic movement, which is certified as a Superlative Chronometer, meaning a guaranteed accuracy of -2/+2 seconds per day.
This Rolex Sky-Dweller White Dial Two-Tone Watch 326933 is offered in pre-owned condition, accompanied by papers and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 326933 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2022 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | White |
| Lug Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Strap Color | 18K Yellow Gold, Silver |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds, Annual Calendar, GMT, Month |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 9001 |
More from the Sky-Dweller collection
More Rolex Watches
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews
★★★★★
2 days ago
Second time working with Kevin. Very easy to work with, trustworthy, and customer centric. Highly recommended.
★★★★★
3 days ago
Marco delivers outstanding service for buying and selling luxury watches. His expert pricing and knowledgeable recommendations make both transactions highly efficient and rewarding. With transparent consulting, responsive communication, and reliable.
★★★★★
6 days ago
Beautiful Panerai Radiomir. Exactly as it was described. Ana was very helpful and courteous. Will definitely reach out to them for my next watch.
★★★★★
7 days ago
Very honest, easy to work with and reputable people ! I would always recommend them. If you have any doubts about working with them - don't, regardless if it is sale, purchase or consignment !
★★★★★
7 days ago
Absolutely in love with my watch and all the thanks to Ana! She was able to guide my husband in the right direction while being very knowledgeable and professional. Thank you Ana for being so wonderful.
★★★★★
7 days ago
I recently purchased a watch from Kevin and couldn’t be happier with the experience I had. Easy, honest, and fast. Everything was seamless and I received my Rolex exactly as described. Don’t hesitate to do business with LB!
★★★★★
7 days ago
I just got my 2021 Rolex Depsee and it’s amazing. Ana was great during the whole process. Thank you for everything guys.
★★★★★
7 days ago
I was a first time buyer, little nervous but Kevin went above and beyond to make the entire experience amazing. The watch was as advertised. Kevin walked me through each detail on the overall process and timing. Amazing service, great staff, these guys are the real deal would highly recommend them.
★★★★★
10 days ago
I was looking for the best gift for my dad, and many stores offer deals, but nothing like this. Ana is the best of all; the service, kindness, and knowledge of each piece are mind-blowing. I'll recommend it with my eyes closed. 100% recommended
★★★★★
13 days ago
Worked with Kevin on a deal for an Omega Speedmaster Racing. Great communication by him and delivered as promised with zero issues. Very transparent on what he was doing and made it very simple on my side. Will shop with him again.
★★★★★
16 days ago
My experience at Luxury Bazar was off the charts. I worked with Kevin who is amazing and what he does and very trustworthy. I bought the Rolex Wimbeldon 41 MM, jubilee bracelet and fluted bezel. Kevin made the process smooth and amazing and I could not have asked for a better experience. Kevin is very knowledgeable and the customer service was stellar. Luxury Bazar and Kevin gained a life long client.
★★★★★
29 days ago
Marco is absolutely phenomenal! He was extremely patient with all my DMs and keeping me posted on every purchase! Ty brother !
★★★★★
29 days ago
Was a lil on the fence to wire money to a complete stranger. So what does kevin do after i was mentioning youtube, this dude facetimes me to speak directly with Roman and himself. This was done to ensure me i was dealing with who they say they were. Very happy they helped me by putting a rolex on a redneck! Looking forward to future purchases, 10 out of 10 customer service for sure.







