
Chopard3.81ct Diamond and Ruby Yellow Gold Watch
Ref: | WebID: 306709–
Free Global Shipping
Free Returns
Authenticity Guarantee
Two Year Warranty
Description
Estate
This stunning Chopard watch beautifully combines colors, textures, and luxurious materials. Round-cut and baguette diamonds with a total weight of 3.81 carats allow it to effortlessly catch the light, while twin Ruby gemstones totaling 0.75 carats provide the perfect pop of color. It’s crafted from yellow gold and is designed for a 6.75” wrist.
This jewelry piece is offered in estate condition and includes a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | Estate |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | Diamond |
| Case Size | 23mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Diamond |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Integrated to Bracelet |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.75 |
| Function | |
|---|---|
| Complications | Hours, Minutes |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews






