A. Lange & SohneA. Lange & Sohne Zeitwerk 18K White Gold Watch 140.029
Ref: 140.029 | WebID: 306760–
Description
Made with a fully digital jumping time display and designed with a white gold case measuring 41.9mm wide and 12.6mm thick, this watch surely has a remarkable wrist presence. The A. Lange & Söhne Zeitwerk will impress you in every sense of the word. It has a casual yet luxurious appeal with its stark black dial outfitted with a “time bridge.” The neat and legible dial displays the hour, minute, second, and power reserve. The watch is driven by the manually-wound caliber L043.1 with 416 exquisitely finished components and 36 hours of power reserve. A sapphire case back offers a view of the constant force mechanism (remontoir d’egalite).
This A. Lange & Söhne Zeitwerk 18K White Gold Watch 140.029 is offered in pre-owned condition. It comes with the manufacturer’s box, papers, and an extra strap.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 140.029 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 41.9mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Black |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Hours, Minutes, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 36 |
| Caliber | L043.1 |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews







