BreguetClassique Complications Tourbillon Rose Gold Watch 3355
Ref: 3355 | WebID: 320515$99,950
–
1 in stock
Description
The Breguet Classique Complications Tourbillon Watch, reference number 3355, perfectly pairs elegant design with technical innovation.
This watch comes complete with a 36mm case crafted from 18K rose gold and a leather strap. An engraved skeletonized mechanical movement allows the tourbillon to be viewed from all angles. Along with an open-worked dial featuring hand-made ‘filet sauté’ guilloché decoration, it includes a twenty second arched counter at the 6-o-clock position and a three prong second hand attached to the one minute tourbillon cage. It’s powered by a manual-wind 558 SQ1 movement with 50 hours of reserve time and is water resistant up to 30 meters.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 3355 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 36mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Skeleton |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.50 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Hours, Minutes, Small Seconds, Tourbillon |
| Power Reserve | 50 |
| Caliber | 558 SQ1 |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews









